Dog Dylan najpopularniejszy we Włoszech

Dylan Dog – komiksowy bohater stworzony przez Tiziano Sclaviego dla włoskiego wydawcy Sergio Bonelli Editore, znanego również pod nazwą Bonelli Comics.

 

Seria Dylan Dog jest najpopularniejszym cyklem komiksowym we Włoszech. Kolejne jej tomy ukazują się nieprzerwanie raz w miesiącu od października 1986 roku. Szczyt popularności serii przypadł na lata dziewięćdziesiąte XX wieku, kiedy zsumowana sprzedaż pierwszego wydania i kolejnych reedycji sięgała miliona egzemplarzy miesięcznie. Sam Umberto Eco powiedział kiedyś: „Mogę czytać Biblię, Homera i Dylana Doga całymi dniami bez znudzenia”.

 

Dylan Dog jest detektywem mroku, który rozwiązuje zagadkowe sprawy w stylu tradycyjnego horroru z żyłką surrealizmu. Wiele potworów, z którymi musi się zmierzyć, to ludzie.

 

Miejscem wydarzeń jest często Londyn, gdzie Dylan mieszka. Czasami zdarza się, że aby rozwiązać jakaś zagadkę musi wyjechać poza miasto. Zawsze ubiera się w taki sam sposób: czerwona koszula, czarna kurtka i niebieskie dżinsy. Dylan kupił dwanaście takich samych zestawów ubrań po śmierci swojej żony, Lillie Connolly, za radą inspektora Blocha, który był jego przełożonym, podczas gdy Dylan pracował w Scotland Yardzie, i którego traktuje jak ojca (czasami nazywa go "staruszku"). Ich więź utrzymuje się nawet po tym, jak Dylan odszedł z pracy aby zostać prywatnym detektywem zajmującym się sprawami paranormalnymi. Bloch jest jednym z głównych postaci, które pomagają Dylanowi w jego dochodzeniach, razem z jego asystentem (a raczej komikiem) Grouchem.

 

Dylan mieszka z Grouchem przy Craven Road 7, w Londynie, w mieszkaniu, w którym panuje wieczny nieład. Jego hobby to granie na klarnecie i budowanie modeli okrętów. Ma też wiele fobii, takich jak klaustrofobia, boi się także nietoperzy i wysokości. Kiedyś pił dużo alkoholu, ale teraz jest abstynentem i prawie nigdy nie pije. Jest wegetarianinem, a także romantykiem, który zakochuje się cały czas w nowych kobietach.

 

Dylan prawdopodobnie ma kompleks Edypa, wiele kobiet, z którymi się spotyka, przypomina mu matkę, Morganę. Różni się on też diametralnie od swojego ojca, Xabarasa (przestawiając litery otrzymamy Abraxas).

 

Ciekawostki

  • Dylan Dog swoje imię zawdzięcza poecie Dylanowi Thomasowi
  • Adres mieszkania Dylana to Craven Road 7, Londyn, co odnosi się do nazwiska reżysera Wesa Cravena
  • Numer rejestracyjny samochodu Dylana to "DYD 666"
  • Dylan Dog jest najlepiej sprzedawanym komiksem we Włoszech. Sprzedawał się w ponad milionowym nakładzie każdego miesiąca.

 

źródło: Wikipedia