Badania na celiakię

W przypadku wszelkich bólów brzucha, biegunek i niespodziewanych wzdęć, które występują zbyt często należy udać się do lekarza, gdyż mogą być to objawy celiakii. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować nas na odpowiednie badania, dzięki którym potwierdzimy ewentualną chorobę trzewną i wprowadzimy zmiany w naszym życiu.

Potwierdzenie choroby trzewnej

celiakia testyJeżeli od dłuższego czasu borykamy się z nawracającymi zbyt często biegunkami, wzdęciami oraz ewentualnymi spadkami masy ciała połączonymi z powiększeniem przestrzeni brzucha należy udać się do lekarza. Mogą być to pierwsze objawy choroby trzewnej, która objawia się zanikiem kosmków jelitowych. Aby potwierdzić, iż jest to celiakia testy z krwi oraz ewentualna biopsja są ewentualną opcją do jej wykrycia. Dopiero po zapoznaniu się z wynikami badań będziemy mogli być pewni co nam dolega. Jeśli to celiakia będziemy zmuszeni do zmiany naszego sposobu żywienia, gdyż wszelkie produkty z glutenem mogą powodować niechciane objawy. Niestety, na chwilę obecną nie ma leczenia, które mogłoby nam pomóc w uleczeniu tej przypadłości. Dlatego niezwłocznie udajmy się do dietetyka, który pomoże nam zrozumieć jakie produkty są dla nas bezpieczne, a które nie. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie komponować swoje jadłospisy, a do tego cieszyć się zdrowym życiem bez wzdęć, bólów brzucha i biegunki. To będzie najlepsze rozwiązanie w przypadku tej choroby.

Podejrzewając u siebie celiakię należy przede wszystkim udać się do lekarza, który skieruje nas na badania krwi oraz biopsję. W ten sposób będziemy mogli potwierdzić nasze przypuszczenia, a w dalszej części rozpocząć zmianę naszej diety na bezglutenową. Niestety, na chwilę obecną odpowiedzialna spożywanie produktów będzie jedyną opcją dla chorego.