Ciężar i inne siły

Wiemy zatem, że ciężar to nie wszystko i musimy też uwzględniać inne siły, które mogą zakłócać pomiary i trzeba wiedzieć skąd one się biorą. Tymi siłami jest przykładowo siła oporu oraz siła wyporu. Siła oporu może mieć różne postacie i jak sama nazwa wskazuje wiąże się z oporem, który staje na drodze.

wagaCzęsto oporem jest wszechobecne tarcie. To co sprawia, że rozpędzony pojazd w końcu się zatrzyma. Każda rzucona piłka w końcu przestanie się odbijać i się zatrzyma. Jeśli chce się pokonywać drogę to trzeba wykorzystywać energię lub siłę do tych przemieszczeń. W przeciwnym wypadku opory i tarcia występujące w świecie to zatrzymają. Widzimy, że poruszają się tylko te rzeczy/ludzie czy zwierzęta, które mają zasilanie. Pojazdy czy my ludzie wykorzystując własną energię przemierzamy przestrzeń pokonując opory, które stawia wiatr i inne przeszkody.
Natomiast siła wyporu to siła która zawsze działa pionowo do góry. Jest czymś jakby zupełnie odwrotnym do grawitacji, więc nasze projektowane wagi samochodowe muszą takie fakty uwzględniać. Wagi platformowe również ulegają tym siłom ale w tym przypadku są one znacznie słabsze i mają mniejszy wpływ niż na latającego ptaka czy pływający statek. Jest pewien istotny fakt, który wykorzystuje typowa waga samochodowa i jest to fakt taki, że gdyby nie było atmosfery to wszystkie przedmioty spadały by z identycznym przyspieszeniem, które jest równe przyspieszeniu ziemskiemu. Nie ważna masa ani ciężar, który od niej zależy. Masa i ciężar mogą się zmieniać dla różnych przedmiotów a jednak pozostaje to coś jednego niezmiennego i magicznego a jest nim przyspieszenie ziemskie, które wynosi w przybliżeniu dziesięć metrów dzielonych przez sekundę kwadratową.

Nie wychodzi to tak dokładnie na naszych oczach na ziemi ale to tylko i wyłącznie z tego powodu, że mamy tę naszą atmosferę. W innym wypadku, gdyby na ziemi nie było powietrza, które stawia opór, to fortepian z drapacza chmur spadł by na ziemię dokładnie w tym samym czasie co piórko, balonik czy kartka papieru. Gdyby też nie było powietrza to nie było by ptaków latających, gdyż ich umiejętności to przede wszystkim ujarzmić moce silnych prądów powietrznych, które je unoszą do góry. Nie dały by rady ptaszki polegając na własnej sile mięśni tylko.

Dodaj komentarz