Co sprawdza się za pomocą badań geotechnicznych

Istnieje bardzo wiele metod sprawdzenia gruntu przed rozpoczęciem budowy domu. Ludzie często chcą wierzyć w to, że jak już kupią działkę, wszystko będzie w porządku i dobrze, choć prawda jest taka, że najbezpieczniej jest sprawdzać dosłownie wszystko. Nawet poziom wód gruntowych.

Zdobywanie informacji dzięki badaniom geotechnicznym

dokładne badania geotechniczneNajpierw trzeba sprawdzić, czy na danej działce w ogóle można budować dom. Może okazać się bowiem, że pod powierzchnią ziemi idą ważne kable lub rury, których przerwanie mogłoby się źle skończyć. Później sprawdza się, czy grunt jest stabilny i czy dom będzie dobrze się na nim trzymał. Ostatnie są dokładne badania geotechniczne, za pomocą których określa się stan wód gruntowych pod powierzchnią działki. Ma to bardzo istotne znaczenie w momencie, w którym ktoś zamierza budować dom z piwnicą – wysoki poziom wód gruntowych może wszystko zniweczyć, lub sprawić, że budowa będzie nieopłacalna. Najlepiej jest sprawdzić to wszystko jeszcze przed zakupem działki. Czym szybciej wiemy o przyszłych ewentualnych problemach, tym większa szansa, że albo uda nam się ich uniknąć, albo też znajdziemy działkę, która będzie dla nas korzystniejsza. Prawda jest taka, że nie wszystkie działki są sobie równe – niektóre mają większą powierzchnię ale poziom wód gruntowych uniemożliwia budowę domu z piwnicą, podczas gdy inne mniejsze mają taką możliwość. Stąd też między innymi biorą się różne ceny pozornie podobnych działek. By jednak to wiedzieć, trzeba przeprowadzić badania geotechniczne, które o wszystkim nam powiedzą.

Nie powinniśmy bać się sprawdzać działek przed ich zakupem. To, że właściciel twierdzi, że można budować w danym miejscu dom z piwnicą jeszcze o niczym nie świadczy. O ile nie jest on geologiem i nie podpisuje tego oświadczenia własnym imieniem i nazwiskiem, to lepiej wezwać ekipę fachowców.