Co warto wiedzieć o kursach BHP?

Zorganizowanie odpowiednich kursów BHP to obowiązek każdego pracodawcy. Niemniej nie wszyscy się z tego obowiązku wywiązują sumiennie, zatem warto wiedzieć jakie są rodzaje szkoleń BHP i tym samym, które z nich nam przysługują. Jakie zatem są rodzaje szkoleń BHP?

Rodzaje kursów BHP

kursy bhpRodzajów kursów BHP jest więcej niż się może wydawać. osobno bowiem są prowadzone szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców, pracowników inne są także dla osób zarządzając pracownikami. My się tu jednak skupimy na tym najbardziej podstawowym rozróżnieniu szkoleń, które powinny być zapewniane każdemu pracownikowi. Po pierwsze wstępne kursy bhp, czyli szkolenia, które pracodawca ma obowiązek zorganizować przyjmując na stanowisko nową osób. I tu jedna aczkolwiek bardzo ważna uwaga – mianowicie takie szkolenie powinno się odbyć zanim pracownik zostanie oddelegowany do wykonywania swoich służbowych obowiązków – w innym wypadu jest to nie zgodne z prawem, a jeśli dojdzie w tym czasie do jakiegoś wypadku, to pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy. Następnym rodzajem są szkolenia okresowe, które powinny być regularnie powtarzane i tycza się wszystkich pracowników. Czs w jakim ponawiane powinny być szkolenia zależny jest od tego, jaki jest charakter pracy oraz od tego czy jest to kolejne szkolenie okresowe czy pierwsze po wstępnym, wówczas czas ulega przesunięcie. Ostatnim rodzajem szkoleń są szkolenia dla pracowników pracujących w warunkach niebezpiecznych, takie szkolenie odbyć się powinno zawsze kiedy zatrudnia się nowego pracownika na takie stanowisko, lub w chwili gdy zmienia się parametry stanowiska. 

Rzetelnie przeprowadzone kursy z zakresu BHP to podstawa bezpieczeństwa w miejscu pracy, niemniej wielu pracodawców nie przekłada do tego zagadnienia zbyt wiele uwagi, dlatego dla własnego dobra warto się zorientować jakie kursy nam przysługują oraz kiedy i w jakim wymiarze powinny się one odbywać.