Co warto wiedzieć o skrzyni biegów?

W większości starych samochodów, ale również w sporej części nowych steruje się samochodem przy użyciu manualnej skrzyni biegów. Zazwyczaj ma ona sześć biegów, w tym jeden wsteczny i przy każdorazowej zmianie biegów musimy naciskać sprzęgło. Wykonujemy te ruchy setki, jeśli nie tysiące razy podczas każdej podróży, co przekłada się na stan skrzyni, powinniśmy więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy obsłudze tego urządzenia.

Podstawowe fakty o biegach

skrzynie biegów świętokrzyskieKażdy kierowca powie nam, że oczekuje od skrzyni biegów niezawodności, a także długiej żywotności. Zależą one w dużej mierze od wytrzymałości kół zębatych oraz łożysk. W starszych modelach aut znajdziemy skrzynie z przesuwnymi kołami zębatymi o zębach prostych, przez co kierowcy mieli nierzadko problemy przy zmianie biegów, które po prostu nie chciały przeskakiwać. Nowoczesne skrzynie wyposażone są w synchronizatory i mają koła o zębach skośnych, które ciągle się ze sobą stykają. Przez to są trwalsze i generują zdecydowanie mniej hałasu. Jeśli chcemy zadbać o swoje skrzynie biegów świętokrzyskie i inne województwa mają na swoim terenie specjalistyczne warsztaty, zajmujące się naprawą oraz regeneracją tego sprzętu. Manualne skrzynie biegów smarowane są olejem i choć większość producentów nie rekomenduje wymiany tego płynu, fachowcy radzą wymienianie go co około 100 tysięcy kilometrów. Niewskazana jest jazda na wysokich obrotach przez dłuższy czas, ponieważ jeśli doprowadzimy skrzynię do przegrzania, znacznie skracamy żywotność zainstalowanych w niej łożysk.

Odpowiednie korzystanie ze skrzyni biegów daje nam szansę na długie użytkowanie i przyjemną oraz bezproblemową jazdę. Powinniśmy znać chociażby podstawowe informacje na temat budowy i działania tego sprzętu, tak aby prawidłowo z nim postępować.