Często spotykane słupki drogowe

 

Spotykamy je bardzo często. Na placach manewrowych ośrodków nauki jazdy, podczas remontu dróg, na parkingach, a czasami także na najzwyklejszej, prostej drodze. Mają za zadanie informować kierowców, ostrzegać oraz zapewniać prawidłowy przepływ ruchu na drodze.

Bogactwo zastosowań słupka drogowego

Słupek drogowyRodzajów słupków drogowych jest cała masa. Istnieją słupki prowadzące, które wskazują przebieg drogi, słupki blokujące, zakazujące wjazdu na dany teren, a także zwykłe słupki drogowe. Te ostatnie wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego, który w razie najechania na taki słupek uchyla się i po chwili ponownie wraca do pierwotnego kształtu. Przy podstawie jest on wyposażony w przegub elastyczny, który powoduje jego powrót z pozycji poziomej do pionowej. Gumowa podstawa pozwala na zamocowanie słupka w podłożu i złączenie z podstawą dzięki specjalnemu zamkowi. Słupek drogowy jest pokryty folią odblaskową drugiej generacji, która pozwala na szybkie zobaczenie go w ciemnościach, jeżeli skierowane zostaną ku niemu światła samochodu. Można go zakupić w komplecie z odpowiednią podstawką mocująca, która zapewnia jego trwałe przytwierdzenie do podłoża. Słupki dostępne są w różnych wysokościach, w zależności od potrzeb klientów. Stosuje się je najczęściej na parkingach wielopoziomowych, poboczach dróg, jako odgrodzenie miejsca dla pieszych, a także jako dokładnie oznakowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych. Wyposaża się w nie także takie miejsca, jak magazyny, gdzie za ich pomocą wyznacza się ciągi komunikacyjne czy zabezpiecza miejsca wyłączone z ruchu.

Nie trzeba posiadać samochodu, aby napotkać wszelkiego rodzaju słupki na przemierzanej drodze. Jest to jeden z najbardziej sprawdzonych i najszerzej wykorzystywanych sposobów na odgrodzenie pewnych miejsc, a także na zasygnalizowanie uczestnikom ruchu, że są miejsca, na które nie można wchodzić.