Czym zajmuje się stolarz?

W ostatnim czasie można zauważyć wzrost zainteresowania usługami stolarza. Jakość mebli oferowanych przez powszechnie dostępne stacjonarne sklepy meblowe zauważalnie spadła, dlatego wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Zamówienie projektu u stolarza pozwala na spersonalizowanie produktu i dopasowanie go do indywidualnych oczekiwań i nietypowych wymiarów wnętrza. 

Co wchodzi w zakres usług stolarskich? 

usługi stolarskieZakład stolarski zajmuje się tworzeniem mebli i produktów codziennego użytku z drewna. W ofercie można wyróżnić elementy stolarki budowlanej takie jak schody i drzwi, czy galanterię drewnianą, na którą składają się listwy czy boazerie. Stolarz to zawód o długowiecznej tradycji, a do fachowego wykonywania usług niezbędne są doskonałe zdolności manualne, wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność pracy z drewnem i jego sprawnej obróbki. Usługi stolarskie obejmuję różne rodzaje prac: frezowanie, szlifowanie, heblowanie, lakierowanie czy grawerowanie drewna. Ponadto stolarzowi często zleca się również przecinanie listew i desek, modernizację okien i drzwi bądź renowację starych antyków. Obecnie wiele osób zgłasza się do pracowni stolarskiej w celu zamówienia kuchni na wymiar lub nowoczesnej zabudowy do salonu — takie meble stworzone przez stolarza będą wyróżniać wysoka jakość i długie lata bezproblemowego użytkowania. Zakres możliwości stolarki jest ogromny, dlatego wiele zależy od doświadczenia i umiejętności majstra oraz potrzeb klienta. Niektórzy proszą o ramę do obrazów, a inni o płot na działkę czy altanę ogrodową. 

Należy również wspomnieć o wiedzy stolarza — powinien znać się na różnych gatunkach drzewa oraz dokonywać oceny jakości i określać możliwości ich przeznaczenia. Niezbędne będzie również umiejętne posługiwanie się fachowca różnymi formami połączeń stałych i rozłącznych. Stolarza, jako zawód kreatywny, powinien wyróżniać się również kreatywnością i starannością.