Dlaczego korzystamy z konferencji prasowych?

Przekazywanie jakichkolwiek informacji nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnego problemu. Dawniej wyłącznie lokalna gazeta, ogłoszenie w sklepie, poczta, radio, czasem telefon. Dziś telewizja, Internet, radio, prasa toczą boje o informacje i formę ich przekazu odbiorcom. Możemy powiedzieć czy napisać wszystko, co zechcemy. Każdy cywil ma dostęp do mediów.

Czym jest konferencja prasowa?

konferencje prasoweWśród popularnych grup społecznych, jak politycy, aktorzy, muzycy itp. częstą formą przekazu są konferencje prasowe. Jest to rodzaj wydarzenia medialnego, podczas którego zbiera się grupa dziennikarzy, a osoba, która zwołała konferencję, może przekazać większemu gronu pewne informacje. Konferencje mogą być zaplanowane, gdy na przykład chcemy odczytać pewne oświadczenie lub odpowiedzieć na pytania w danej sprawie wszystkim mediom w jednym czasie .Ale czasem powstają także spontaniczne konferencje prasowe, gdy wokół znanej osoby kumuluje się większa ilość reporterów pytających o pewne zdarzenie czy sytuację. Konferencje czasem są też wykorzystywane do zyskania rozgłosu w danej kwestii. Planowane konferencje są ogłaszane zwykle przez rzeczników prasowych osób zwołujących. Odbywają się zwykle w konkretnych miejscach. Na przykład partie polityczne odbywają swoje konferencje w budynku parlamentu. Jeśli tematyka dotyczy na przykład organu policji czy problemów danej jednostki jak szpital czy dom dziecka, właśnie tam zwołuje się spotkanie. Wszystko odbywa się na tle specjalnych plansz z logiem czy nazwą.

Konferencja jest świetnym sposobem na zajęcie pozycji w danej sprawie w jednym czasie. Możemy odbyć ją w dowolnej dla siebie formie – wyłącznie oświadczenia lub udzielenia odpowiedzi na pytania przedstawicieli mediów. Z konferencji korzystają zwykle ważne osobistości, ale także na przykład lokalne władze.