Dzwony rurowe innowatorskie wykorzystanie w muzyce

Jakiś czas temu zaczęłam w zimowe wieczory spędzać czas ze swoim ukochanym przy ciepłym kominku popijając gorącą czekoladę. Aby stworzyć idealny klimat, zaczęłam układać różnego rodzaju składanki muzyczne, aby umilić jeszcze bardziej te chwile relaksu. I tak przypadkowo natknęłam się na dziwnie brzmiący instrument muzyczny. 

Niespotykane instrumenty muzyczne w popkulturze

dzwony ruroweUnikalny instrument, który brzmieniem przypomina dźwięk prawdziwego dzwonu kościelnego. Wspólnie zaczęliśmy szukać w internecie oraz w innych dostępnych źródłach, jaki to może być instrument. Dźwięk przypominający dzwony kościele, cały czas brzmiał mi w uszach. Znalazłam kilka informacji, okazało się, że instrument ten to dzwony rurowe. Instrument jest z grupy idiofonów. Składa się on z osiemnastu do dwudziestu lekkich rur, które są z miedzi. Rury mają średnicę od trzech do czterech centymetrów i zamocowane są na jednej wspólnej ramie. Rury zawieszone są na ramie w dwóch rzędach. Przypomina to trochę wizualnie układ klawiatury fortepianu. Aby wydobyć z nich dźwięk, należy użyć drewnianego młoteczka z obiciem ze skóry lub filcu. Młoteczkiem uderza się poszczególne rury tworząc melodię. Pierwsze dzwony rurowe powstały na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Były tańszymi odpowiednikami dzwonów kościelnych. Oprócz tego dzwony zostały, po raz pierwszy wykorzystane w orkiestrze Artura Sullivana w miejscowości Coventry w Anglii był to rok 1886. Instrumenty te zostały spopularyzowane w momencie wydania albumu muzycznego Mike’a Oldfielda pod tytułem Tubular Bells, który został wydany w roku 1973.

Mike Oldfield, którego słuchaliśmy tego wieczora, wykorzystał w swoich utworach ten niesamowity instrument, który już wcześniej był wykorzystywany w innych miejscach poza kościołem. Jednak dzięki innowatorskiemu i kreatywnemu podejściu, można z instrumentów wydobyć coś co nada charakteru każdej piosence. Niezależnie od gatunku muzycznego.