Formy wtryskowe dla przemysłu

 

Formy wtryskowe służą w przemyśle do wykonywania różnego typu elementów, niezbędnych w łączeniu całościowych produktów w trakcie ich produkcji, oraz finalnego wykończenia. Np. taka zwykła lalka dla dzieci może składać się z kilku elementów, które to wykonuje się za pomocą form wtryskowych.

A jeśli forma wtryskowa już się nie nadaje?

modyfikacja form wtryskowychMoże zdarzyć się sytuacja, że dany producent zakończył produkcję niektórych elementów i w tym momencie forma wtryskowa służąca do wykonywania indywidualnego elementu, staje się niepotrzebna. Producent może ją sprzedać, lub pozbyć się jej w inny sposób. Inne sposób – to jedynie złomowanie danego elementu. W większości przypadków wyrzucanie, czy złomowanie formy wtryskowej nie wchodzi w grę. Zachodzi konieczność zasięgnięcia informacji na temat, jak może przebiegać modyfikacja form wtryskowych. Wydaje się to być jedynym wyjściem, aby dana forma się po prostu nie zmarnowała. Każda forma wtryskowa wykonuje jeden ściśle określony element. Problem pojawia się wtedy, gdy produkcja tego elementu się kończy. Zachodzi wtedy potrzeba zmodernizowania w/w formy tak, aby mogła wykonywać inne elementy do konkretnej produkcji. Np. dany producent skończył wykonywać elementy do lalek, ale chciałby zacząć produkcję samochodzików. To oczywiście tylko przykład. Koniec końców można wykonać np. wkładkę do formy wtryskowej, zaprojektowaną do produkcji konkretnego elementu. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze i stwarzające nowe możliwości wykorzystania “starej” formy.

Formy wtryskowe są urządzeniami drogimi. Nie warto (po zakończeniu produkcji danego elementu) ich wyrzucać, lub złomować. Można je wykorzystać do innej produkcji pod warunkiem, że zmodernizujemy ich wnętrze, tzn. zamówimy odpowiednią, formującą wkładkę.