Gewerba w Niemczech

Przemiany polityczne i ustrojowe rozpoczęte w Polsce w roku 1989 doprowadziły po kilkunastu latach do wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dla Polski i Polaków był to moment przełomowy pozwalający realnie myśleć o lepszej przyszłości. Wielu naszych rodaków zaczęło upatrywać swojej szansy na polepszenie bytu dzięki legalnej pracy za granicami kraju. Unijny akt prawny o swobodnym przepływie osób i usług otworzył szeroko możliwość rozwoju zawodowego i zarabiania w krajach Unii Europejskiej. 

Uproszczona forma założenia firmy w Niemczech

jak szybko otworzyć firmę budowlaną w niemczechNajwiększą rzeszę polskich pracowników w Niemczech stanowią fachowcy z branży budowlanej. Wśród nich zaleźli się odważni, którzy zdecydowali się otworzyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi na własny rachunek. Jeżeli decyzja o własnej firmie jest przemyślana i poparta umiejętnościami oraz samodyscypliną to ma wszelkie symptomy powodzenia. Wielu polskich budowlańców chcąc skorzystać z możliwości osiągania wysokich zarobków i stojąc w obliczu ciekawych zleceń zastanawia się jak szybko otworzyć firmę budowlaną w Niemczech. A sprawa wcale nie jest trudna do załatwienia. Wystarczy spełnić kilka warunków i można działać jako firma pod własnym szyldem. Przede wszystkim należy zdobyć odpowiedni lokal na siedzibę firmy, który będzie spełniał warunki dla firmy budowlanej. Potrzebne są też podstawowe narzędzia budowlane. To ważne gdyż będzie to sprawdzane podczas pierwszej kontroli. Kolejny krok to wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech. Dokonuje się tego w urzędzie tzw. Gewerbeamt. Podobnie jak przy zakładaniu działalności w Polsce wizyta w Gewerbeamt trwa krótko i sprawa wpisu zostaje załatwiona bardzo szybko. Gewerbeamt przekaże dalej informację o powstaniu firmy do urzędu skarbowego, który prześle nam do wypełnienia formularz. Określamy w nim nasze przewidywane obroty za nadchodzący rok.

Osoby chcące założyć firmę budowlaną w Niemczech muszą zapoznać się z listą zawodów budowlanych, których uprawianie wymusza przynależność do Izby Gospodarczej i opłacanie tam składek. Każdy przedsiębiorca niezależnie od profilu działalności zobligowany jest do opłacania składek zdrowotnych. O systemie ubezpieczeń w Niemczech również można znaleźć wiele informacji w internecie. Przedsiębiorcy pozostaje też znalezienie biura księgowego i nic tylko działać.