Groźne choroby po ugryzieniu kleszcza

 

Wiele mówi się o powikłaniach po ukąszeniu kleszcza, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak należy pamiętać, że odsetek liczby zarażonych boreliozą pajęczaków jest równy 1/3 ogólnej liczny żyjących kleszczy. „Nie ma się czego obawiać.” – uspokajają specjaliści. Aby uniknąć zarażenia tą chorobą, należy przestrzegać pewnych żelaznych zasad.

Jak uniknąć powikłań po ugryzieniu kleszcza?

kleszcz badanieKleszcze rozprzestrzeniają się coraz bardziej z biegiem lat. Spotykane w miastach nie są dużym zaskoczeniem. Przyczynia się do tego odczuwalna zmiana klimatu na cieplejszy. Jednak najpopularniejszym miejscem przebywania tych pajęczaków są wilgotniejsze lasy i zarośla. Wybierając się na wycieczkę w takiej rejony należy pamiętać o dokładnym zakryciu wolnych powierzchni ciała przez jakiś materiał; długie spodnie i rękawy, pełne buty. Kleszcz wyczuwa ciepło i kwas maślany, zawarty w ludzkim pocie.; na tej podstawie atakuje. Wzorzyste czy jaskrawe ubrania nie mają dla niego znaczenia, wbrew myśleniu niektórym. Gdy zauważymy wbitego kleszcza w skórę, należy niezwłocznie się go pozbyć. W przypadku zauważenia powikłań, takich jak rumień wokół miejsca ugryzienia, osłabienie czy gorączka, nie można ich zignorować. Na obecność patogenów kleszczy badanie przechodzi w laboratorium. Jest to o tyle istotne, że im szybciej wykryte choroby, tym łatwiejsze są one do wyleczenia. Jest to o tyle istotne, że im szybciej wykryte choroby, tym łatwiejsze są one do wyleczenia.

Często zarażenia chorobami odkleszczowymi nie dają jednak żadnych objawów we wczesnym stadium. Wtedy wysyłka pajęczaka do badań jest profilaktyką; choć drogą, to w wielu przypadkach ratującą życie. Najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań po ugryzieniu kleszcza, jest zapobieganie dojścia do takiej sytuacji poprzez odpowiednią ochronę ciała.