Jak wygląda montaż hal stalowych?

 

Hale stalowe najczęściej służą jako hale produkcyjne, przemysłowe, a także magazynowe. Takie obiekty są dość tanie w budowie, a poza tym ich mon taż trwa stosunkowo krótko.  W danym artykule opiszemy koleje etapy budowy takiej hali wykonanej z elementów stalowych. Jest ich kilka i różnią się od technologii murowania obiektów.

Jakie są etapy montażu hali stalowej?

montaż hal stalowychTak jak w przypadku większości obiektów montaż hali stalowej zacząć należy od wykonania fundamentów. Wykonuje się stopy fundamentowe – najczęściej żelbetowe, rzadziej betonowe pod słupy. Poza tym nie można zapominać o podkładzie pod całą hale, czyli podkładach pod posadzkę przemysłową. Gdy stopy fundamentowe są wykonane następuje pora na montaż słupów. Słupy te będą podporą całej konstrukcji hali stalowej. Aby montaż hal stalowych przebiegał jeszcze sprawniej wykorzystuje się ciężki sprzęt, szczególnie dźwigi. Dzięki nim słupy montuje się bardzo szybko. Kolejnym etapem jest montaż wiązarów dachowych, które najczęściej są kratowe. To na nich będzie zbierane obciążenie od śniegu czy wiatru. Następnie przychodzi pora na montaż regli czy ściegów, które wzmocnią całą konstrukcję. Gdy już są zamontowane te elementy, to kolejnym etapem jest montaż dachu jak i ścian. Wykonuje się je ze specjalnej blachy stalowej. W ścianach oczywiście również nie można zapominać o montażu bram wjazdowych czy okien. Także bardzo często  dachu montowane są świetliki.

Jak widać montaż hali stalowej trwa o wiele krócej, niż by się budowało taką halę w technologii murowanej. Poza tym koszty takiej inwestycji również były by o wiele bardziej większe. Takie hale posiadają niski ciężar własny, jednak są odporne na inne siły, jak na przykład wiatr czy obciążenie od śniegu, który zalegać może na dachu takiej hali stalowej.