Jaką rolę spełnia huśtawka w życiu dziecka?

Praktycznie każdy z nas kiedyś huśtał się na huśtawce. Na placach zabaw jest to miejsce szczególnie oblegane. Niekiedy rodzice decydują się również na to, by postawić ją na swoim podwórku. Wszystko to dlatego, że bez wątpienia huśtawki odgrywają sporą rolę w naszym życiu.

Huśtawka na placu zabaw

huśtawki na plac zabawDzieci kochają place zabaw. Największą radość sprawia im tam właśnie huśtanie się na huśtawce. Z czego to wynika? Przede wszystkim to uspokaja. Teoretycznie nic nadzwyczajnego się nie dzieje, po prostu unosimy się miarowo w górę. Dla dziecka jednak to świetna zabawa. Właśnie to “sięganie chmur” sprawia, że dzieci uwielbiają ten rodzaj zabaw. Obecnie huśtawki na plac zabaw są stosunkowo tanie, dlatego wielu rodziców instaluje takie na swoich podwórkach. Czasem dokładając do tego jakąś drabinkę i małą zjeżdżalnię. Jednak dzieci zawsze najwięcej korzystają z huśtawek. Jest w tym jeszcze jedna, bardzo prosta przyczyna. Dziecko też myśli, też ma swoje własne życiowe zagadki. Będąc dzieckiem często huśtałam się na huśtawce i rozmyślałam o nurtujących mnie rzeczach. Dlaczego koty nie dogadują się psami, czemu nie mogę jeść lodów na śniadanie, czy kiedyś znajdę spadającą gwiazdę. Czasem gdy pokłóciłam się z moją najlepszą przyjaciółką, również potrafiłam przez długi czas huśtać się i rozmyślać nad tym, jak załagodzić ten konflikt. Każdy z nas ma takiej miejsce, które pozwala mu się wyciszyć, zrelaksować i pomyśleć nad czymś. Dzieci też takich miejsc potrzebują, a huśtawka bez wątpienia jest idealnym.

Nie tylko dorosły człowiek ma swoje zmartwienia i chwile na rozmyślanie. Dziecko również ma swoje małe kłopoty, czasem lubi również zrelaksować się w zupełnej ciszy. Niekiedy wydaje nam się to aż irracjonalne, w końcu dzieci mają w sobie tyle energii. Jednak jak każdy człowiek, potrzebują chwili tylko dla siebie.