Jakie badanie wykonać na osteoporozę?

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, w której struktura kości zostaje osłabiona. W osteoporozie łatwo o złamania, nawet przy niewielkim uderzeniu. Choroba dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej pojawia się w podeszłym wieku. 

Jak objawia się osteoporoza?

badanie na osteoporozęChoroba jaką jest osteoporoza w swojej początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Dopiero z upływem czasu można zaobserwować bóle kości i stawów. Następnie może dojść do złamań, nawet przy niewielkich urazach. U osób chorych na osteoporozę można zaobserwować również spadek wzrostu. Osoba, która zaobserwuje u siebie takie objawy powinna wykonać badanie na osteoporozę i udać się do lekarza. Podczas takiego badania sprawdzana jest gęstość kości pacjenta. Takie badanie to densynometria. Jest bezbolesnym, prostym i szybkim badaniem, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić gęstość kości. Podczas badania można także ustalić, ile wapnia oraz innych minerałów znajduje się w kościach. Kości, które są słabe posiadają znikome ilości minerałów. Osteoporoza może być dziedziczna, jednak warunkuje ją także styl życia, dieta używki lub inne choroby. Warto wykonać badanie na osteoporozę po sześćdziesiątym roku życia, żeby sprawdzić czy choroba się nie rozwija. Przy wykrytej wcześnie chorobie, warto zmienić styl życia, zaczerpnąć porady dietetyka, tak żeby dobrał dietę odpowiednią dla osteoporozy. Warto również uprawiać jakąś aktywność fizyczną.

Podczas leczenia osteoporozy, lekarz dobiera pacjentowi odpowiednie leki. W chorobie zaleca się również suplementację witamin oraz wapnia. Leczenie choroby polega na zwiększeniu gęstości mineralnej kości. Do zwiększenia efektów leczenia, pacjenci często udają się na fizjoterapię i wykonują odpowiednie, nie obciążające ćwiczenia fizyczne.