Jazda autostradą w Unii Europejskiej

 

Odpowiedzialny kierowca zawsze uważa podczas jazdy, nawet jeśli porusza się na drogach uznawanych za najbardziej bezpieczne. Należy przy tym również szczególnie uważać na innych kierowców, którzy nie zawsze stosują się do przepisów.

Ilość wypadków na autostradach

wypadki w Unii Europejskiej na autostradzieSą najróżniejsze przyczyny stłuczek, do których dochodzi na drogach. Często winny jest alkohol, zmęczenie, a nawet monotonia jazdy autem, które powoduje większą senność i usypia naszą czujność. Jednak za największe zagrożenie uważa się przede wszystkim przekraczanie dozwolonej prędkości i wypadki w Unii Europejskiej na autostradzie są tym właśnie najczęściej spowodowane. Wielu kierowców lubi brawurową jazdę i myśli, że posiada kontrolę nad własnym pojazdem, ale często właśnie przez to dochodzi do tragicznych wypadków. Dzięki odpowiednim działaniom ich liczba w krajach europejskich znacznie zmalała, ale i tak nadal jest zbyt wysoka. Często zagrożeniem dla innych kierowców poruszających się na autostradach jest nagłe cofanie czy zatrzymywanie się w nieodpowiednim do tego miejscu. Ludzie często gubią się na tego typu drogach i zamiast poczekać na kolejny zjazd, zaczynają się na przykład cofać, co jest bardzo niebezpieczne i stanowi poważne zagrożenie. Tego typu i tak są drogami o najwyższym stopniu bezpieczeństwa, co jednak nie zwalnia kierowców od odpowiedzialnej jazdy i znajomości zasad poruszania się na nich. Lepiej nadłożyć drogi, szukając właściwego zjazdu, niż spowodować tragiczny w skutkach wypadek samochodowy.

Funkcjonariusze i służby bezpieczeństwa drogowego apelują zawsze o ostrożność i stosowanie się do przepisów. Unikanie wyprzedzania w niebezpiecznych warunkach pogodowych oraz ograniczenie prędkości mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia wypadków na autostradach.