Kraków i obiekty powstające na jego terenie

Budowa nowych obiektów związana jest z pewną sztuką, która wymaga od projektanta spełnienia podstawowych założeń, które w późniejszej fazie eksploatacji przyczyniają się do odpowiedniego zachowania właściwości konstrukcji. Jednym z najbardziej inwazyjnych problemów jest wilgoć, która może przysporzyć sporo problemów właścicielom oraz zarządcom obiektów.

Zasady obowiązujące podczas osuszania budynku

osuszanie w KrakowieSytuacja ta nasila się szczególnie w miejscowościach takich jak Kraków, które są położone w pasmach górskich. To właśnie tam występują opady atmosferyczne, które bardzo często prowadzą do powstawania kałuż oraz lokalnych podtopień. Wszystko to sprawia, że w wielu miejscach wilgotność powietrza jest bardzo duża co uniemożliwia odparowanie wody ze ścian budynku. W takich przypadkach może dochodzić do pękania tynków a w skrajnych przypadkach do powstawania pleśni lub niszczenia ścian. Aby temu zapobiec należy stosować dodatkowe czynności mające na celu usunięcie nadmiaru wody z powietrza oraz ścian. Takie usługi jak osuszanie w Krakowie są bardzo poszukiwane zarówno przez osoby prywatne jak i instytucje czy deweloperów. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w budynku eliminuje ryzyko powstawania pleśni czy uszkodzenia tynku, które zostały opisane powyżej. Bardzo ważne jest również prawidłowe osuszenie budynku na etapie jego budowy. Nie mniejszą rolę odgrywa prawidłowy projekt budowlany, który zapewnia w naturalny sposób prawidłowy przepływ powietrza przez obiekt. Nieprawidłowo dobrane przewody wentylacyjne czy ich złe ułożenie może prowadzić do sytuacji, które zostały opisane wcześniej. Jak widać walka z wilgocią jest skomplikowanym procesem.

Prawidłowe wietrzenie obiektu oraz eksploatacja wszystkich urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem jest również ważnym aspektem. Często spotykane są bowiem sytuacje, w których osoby zamieszkujące dany obiekt lekceważą konieczność zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza co naraża budynek na powstawanie uszkodzeń wynikających z nadmiernej wilgotności.