Leczenie zaburzeń i chorób psychicznych

 

Wizyta u psychiatry nadal jest powodem do wstydu w naszym kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zachorować może nie tylko ludzkie ciało, ale również umysł. Mózg jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie i wystarczą niewielkie problemy z ilością neuroprzekaźników, aby pojawiły się objawy psychosomatyczne.

Środki farmakologiczne stosowane w psychiatrii

psychiatra - Jelenia GóraPsychiatra korzysta przede wszystkim z terapii farmakologicznej, chociaż wielu psychiatrów zajmuje się również terapiami niefarmakologicznymi czyli psychologicznymi. W psychiatrii najczęściej stosowanymi lekami są leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, uspokajające, stabilizujące nastrój, przeciwpsychotyczne, nasenne. Rzeczywiście do psychiatry przychodzą osoby z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi i chorobami jak np. schizofrenia paranoidalna, ale również osoby z lżejszymi problemami – łagodne depresje, fobie, lęki, bezsenność. Takie sytuacje mogą wydarzyć się w życiu każdego człowieka, a najważniejsze jest to, by szybko reagować. Dobry psychiatra – Jelenia Góra na pewno pomoże osobie cierpiącej na depresję. Dziś już wiadomo, że depresja spowodowana jest przede wszystkim niedoborem hormonów szczęścia. Takim hormonem jest serotonina. Właśnie dlatego w leczeniu depresji bardzo skuteczne są inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli leki z grupy SSRI. Do takich leków należą fluoksetyna, paroksetyna i wiele innych.

Leki przeciwdepresyjne przyjmowane są na początku w niewielkich ilościach ze względu na dość silne działania niepożądane. Później dawka zwiększana jest do dawki terapeutycznej. Trzeba jednak pamiętać, że takie leki nie działają od razu. Przeciwnie – nieraz trzeba poczekać nawet kilka tygodni, zanim lek zacznie poprawnie działać. Po rozpoczęciu działania leku psychiatra zleca najczęściej terapię indywidualną lub grupową.