Nowoczesne systemy sterowania nagłośnieniem

Nowoczesne sale konferencyjne, wyposażone w najnowsze urządzenia audiowizualne okazywały się coraz trudniejsze w sterowaniu, w miarę unowocześniania sprzętu. Urządzenia wymagały bowiem programów sterujących które umożliwiały wykorzystanie wszystkich funkcji, i nieszczególnie sprawdzały się bez ich użycia.

Zaawansowany system centralnego sterowania

sprawdzone systemy centralnego sterowaniaZaawansowana sala konferencyjna wymagała więc równie dobrego oprogramowania sterującego co urządzeń. Do obsługi tak nowoczesnych sal używane były więc sprawdzone systemy centralnego sterowania, umożliwiające operatorowi regulację działania wszystkich elementów wyposażenia audiowizualnego. Systemy te mogły być używane tylko na komputerze stacjonarnym, będącym jednostką centralną całego wyposażenia sali, aczkolwiek nowsze i bardziej zaawansowane odmiany umożliwiały również zdalne sterowanie z poziomu urządzenia mobilnego, będącego zazwyczaj tabletem wyposażonym w łącze bezprzewodowe. Systemy te pozwalały na bieżącą regulację nagłośnienia, oświetlenia czy ekranów wyświetleniowych, i przydawały się zarówno do monitorowania wcześniej ustawionego trybu działania, jak i ręcznego sterowania. Systemy różniły się między sobą interfejsem i możliwościami, aczkolwiek większość z nich napisana była w taki sposób, by umożliwiać nawet niewprawnemu operatorowi łatwą możliwość regulacji sprzętu, i minimalizować możliwość wystąpienia jakichkolwiek pomyłek czy przypadków nieprawidłowego działania.

Uniwersalność była ich ogromną zaletą, umożliwiając używanie dowolnego wyposażenia audiowizualnego bez nadmiernej niekompatybilności. Systemy te były coraz częściej używane w dużych, nowoczesnych salach konferencyjnych, aczkolwiek sprawdzały się równie dobrze na mniejszych, bardziej kameralnych obiektach z mniej zaawansowanym wyposażeniem.