Odczynniki chemiczne – czym są?

odczynniki chemiczne

Odczynniki chemiczne są to przeróżne substancje, które używane są zazwyczaj w laboratoriach naukowych do przeprowadzania doświadczeń oraz eksperymentów, jednak z częścią z nich spotykamy się także w codziennym życiu, dobrze wszystkim znana sól kuchenna to substancja chemiczna o wzorze NaCl.

Odczynniki chemiczne muszą być oryginalne

odczynniki chemiczneWiększość z nich jest jednak bardzo trująca, w laboratoriach panuje zasada, że każdą substancję traktujemy jako potencjalnie trującą i niebezpieczną. Na zakup dużej części odczynników potrzebne są zezwolenia, ponieważ jeżeli tak niebezpieczne substancje jak na przykład cyjanek potasu dostałyby się w niepowołane ręce to mogłoby to doprowadzić do tragedii. Oczywiście, zawsze znajdą się oszuści, którzy będą syntezować odczynniki w domowych warunkach i nielegalnie je sprzedawać, ale nikt, kto potrzebuje czystych odczynników do analiz na pewno nie kupi ich z niewiadomego źródła, gdyż od czystości odczynnika zależy to, czy doświadczenie przebiegnie poprawnie oraz czy jego wyniki będą wiarygodne. Niestety wiele osób bawi się w przeprowadzanie doświadczeń w domu, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy odczynniki pochodzą z niepewnego źródła. Sklep chemiczny to miejsce, w którym prowadzony jest handel detaliczny odczynnikami i szkłem laboratoryjnym, czyli można zakupić je w niewielkich ilościach, jednak raczej w wyższej cenie. Jeżeli chcemy zakupić większą ilość odczynników chemicznych w niższej cenie to miejscem, do którego powinniśmy się udać jest hurtownia odczynników chemicznych. Jeżeli potrzebujemy odczynników do laboratorium naukowego i do pracy naukowej to lepiej abyśmy w takim przypadku nie decydowali się na zakupy przez internet, chyba że ze sklepu, który ma bardzo dobrą opinię i jesteśmy pewni, że nie otrzymamy żadnych podróbek, tylko dobrej jakości tanie odczynniki chemiczne

Sklep internetowy, w którym kupujemy powinien posiadać dużo pozytywnych opinii, ponieważ wtedy możemy być w miarę pewni, że odczynniki będą dobrej jakości. Musimy być jednak ostrożni, bo podróbki często się zdarzają.