Okno skandynawskie – zalety jego wyboru

Okna niewątpliwie odgrywają bardzo ważną rolę w domu czy w mieszkanie. Odpowiednio rozmieszczone gwarantują przejrzystość oraz jasność całego domostwa. Mogą także same w sobie bądź wraz z odpowiednimi dodatkami stanowić elementy dekoracyjne i ozdobne, które w znaczący sposób wpływają na wygląd mieszkania.

Hit w urządzeniu mieszkania i domu – skandynawskie okna

okna skandynawskieNa rynku można znaleźć wielu producentów okien. Asortyment firm jest bardzo szeroki i zawiera w sobie wiele różnorodnych propozycji o innych parametrach oraz właściwościach. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem okazały się okna skandynawskie, czyli takie, które w przeciwieństwie do najbardziej klasycznych i rozpowszechnionych na terenie Polski okien są otwierane na zewnątrz. Ten charakterystyczny trend okienny, stosowany na rynku duńskim, szwedzkim i norweskim coraz bardziej popularny staje się właśnie u nas i jest chętnie wybierany w nowym budownictwie bądź przy modernizacji starszych budynków. Najważniejszą zaletą okien skandynawskich jest przede wszystkim oszczędność miejsca, jakie można uzyskać wewnątrz pomieszczenia, dzięki zewnętrznemu systemowi otwierania. Pozwala to kompleksowe wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie ważne przy małych pomieszczeniach, a także we wnętrzu o nieregularnych kształtach. Okna skandynawskie to także nowe możliwości wizualne – można je połączyć z brakiem parapetów, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo klimatycznie i minimalistycznie. 

Okna skandynawskie zapewniają także bardzo dobrą szczelność. Dzięki temu, że okna są otwierane w drugą stronę (na zewnątrz) to wiatr napierając na nie dociska okno do ramy – nie ma wtedy możliwości, aby nawet w największe wiatry i mrozy pomieszczenie wychładzało się za sprawą mało szczelnych okien.