Opalanie piecyka drewnem – zalety korzystania z piecyków

Alternatywnym rozwiązaniem dla montażu kominka z płaszczem wodnym jest instalacja piecyka. Piece wolnostojące również mogą posiadać system, jakim jest płaszcz wodny i służyć do ogrzewania wielu pomieszczeń. Takie piecyki opalane są najczęściej drewnem.

Zakup i składowanie drewna do piecyka z płaszczem wodnym

piecykiNajlepiej kupować drewno w dużych ilościach i to w sezonie letnim. W przeciwnym razie użytkownik piecyka wcale nie zauważy znacznych oszczędności wynikających z nowego systemu ogrzewania. Drewno w okresie letnim jest zdecydowanie tańsze niż w okresie zimowym. Składowanie drewna również musi odbywać się prawidłowo. Wiele osób uważa, że najlepiej składować drewno w pomieszczeniach zadaszonych. Nie jest to jednak prawdą. Można składować drewno do piecyka w ogrodzie. W ten sposób drewno będzie cały czas przewietrzane, dzięki czemu znacznie szybciej wyschnie. Dobrze zaprojektowane piecyki z płaszczem wodnym można dodatkowo podłączyć do zbiornika z ciepłą wodą. To sprawi, że nie będzie potrzebne uruchamianie ogrzewania gazowego na krótki czas np. na czas prysznica czy kąpieli. Piecyk dość szybko nagrzeje wodę w zbiorniku, a ta będzie gotowa do wykorzystania. Zazwyczaj piecyki montowane są w takich domach, gdzie instalacja kominka z płaszczem wodnym jest niemożliwa z różnych względów. Piecyk na pewno zajmuje znacznie mniej miejsca.

Poza tym piecyk można montować nie tylko w salonie, ale wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość przyłączenia go do przewodu kominowego. Nowoczesne piecyki na drewno dają możliwość przygotowywania posiłków. Piecyki z płaszczem wodnym są bardzo wydajne. Gwarantują one ogrzanie nie tylko tego pomieszczenia, w którym się znajdują. Często są to też rozwiązania tańsze od tradycyjnych kominków z płaszczem wodnym. Warto mieć takie urządzenie we własnym domu jednorodzinnym.