Oryginalne tonery/tusze czy zamienniki, co wybrać?

Obecnie wyróżnia się cztery typy drukarek: atramentową (najpopularniejszą), igłową, laserową oraz termiczną. W zależności od jej rodzaju kupujemy do nich tonery bądź tusze, ale jakie powinniśmy wybrać te oryginalne, polecane przez producentów sprzętu czy raczej zamienniki, które są tańsze?

Jaki rodzaj tuszu/tonera wybrać, oryginalne, zamienniki?

hp laserjet pro m12a tonerKażdy producent drukarek przekonuje nas o tym jak cudowne są oryginalne tusze/tonery do jego sprzętu. Czy to jednak prawda? Okazuje się, że tak. W porównaniu z zamiennikami, które są o wiele tańsze w porównaniu do oryginałów to te drugie są bardziej wydajne oraz kompatybilne z naszym urządzeniem. Co w przypadku zamienników nie zawsze jest możliwe. Obecnie producenci sprzętu drukującego zabezpieczają się przed zamiennikami, dlatego nie zawsze będziemy mogli zamienić oryginały na tańsze zamienniki. Poza tym jeśli w okresie gwarancji użyjemy zamiennika i w wyniku tego nasz sprzęt się popsuje to nie mamy co liczyć na to, że producent nam go naprawi. Dlaczego? Dlatego, że jako argument posłuży mu niezastosowanie się do instrukcji, w której wyraźnie jest napisane, że należy używać tylko oryginalnych tonerów czy tuszy. W przypadku zamienników producent nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody. Moja koleżanka niedawno kupiła nową drukarkę, ponieważ stara się jej zepsuła. Kiedy po pewnym czasie skończył jej się toner, zastanawiała się nad tym czy kupić oryginalny czy zamiennik. Podpowiedziałam jej żeby wybrała ten pierwszy, ponieważ ma pewność, że drukarka będzie funkcjonowała prawidłowo i nie straci gwarancji. Tak też zrobiła, pojechała do sklepu i kupiła hp laserjet pro m12a toner do swojej drukarki.

Wiele osób jednak wybiera zamienniki z tego względu, że są tańsze a nie stać ich na oryginały, które są dwa razy droższe. Niestety niska cena nie zawsze świadczy o wysokiej jakości produktu, dlatego przed wyborem lepiej dwa razy się zastanowić niż później inwestować w nowy sprzęt.