Oszustwa finansowe i jak ich unikać

Media raz po raz podają informacje o ofiarach oszustów. Kto musi być wyjątkowo ostrożny? Jak nie dać się złapać na przekręty finansowe? W jaki sposób można zweryfikować, czy osoba, która proponuje nam usługi jest rzetelna?

Jak nie dać się oszukać?

wrobieni w polisolokatyPowszechnie znana i nagłaśniana jest metoda na wnuczka, która opiera się na wyłudzaniu środków finansowych od starszych osób. Fałszerze najczęściej korzystają z danych dostępnych w książkach telefonicznych. Podając się za młodego członka rodziny, używają spreparowanych historii, których wspólnym elementem jest nagła potrzeba pieniędzy. Częstymi opowieściami są dramatyczne opisy wypadków,nagłych problemów , zawsze podparte prośbą o zachowanie dyskrecji. Osoba, która kontaktuje się przez telefon nie stawia się osobiście po odbiór pieniędzy, prosząc o przekazanie kwoty nieznajomej osobie. Kontakt później zanika. Policja apeluje, by w żaden sposób nie ufać rozmowie przez telefon i od razu informować członków rodziny o takich sytuacjach. Inną metodą są niebywale atrakcyjne oferty finansowe. Wrobieni w polisolokaty zobowiązywali się do ogromnych opłat miesięcznych, by nie tracić zainwestowanych pieniędzy. Obecnie działa wielu profesjonalistów, którzy pomagają zawrócić zainwestowane środki. W tym przypadku, podstawą jest nie podpisywać żadnych dokumentów bez wcześniejszego, szczegółowego przeczytania ich. Warto też pamiętać, że wszelkie zapisy umowy powinny być jasne i zrozumiałe.

Warto zainteresować się tematem oszustw finansowych, by nie stać się ich ofiarą.Osoby poszkodowane zgodnie twierdzą, że ilość stresu jest przytłaczająca, gdy okazuje się, że zostały oszukane. Różne organy apelują, by zachować szczególną czujność, bo wraz z rozwojem naszego społeczeństwa pojawiają się też nowe oszustwa.