Parametry puszek instalacyjnych

Obecnie realizowanych jest coraz większa liczba inwestycji, które mają na celu dostarczenie na rynek różnego rodzaju nieruchomości. Każda z nich musi być wyposażona w instalacje zapewniające ich bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Jedną z głównych jest z całą pewnością elektryka. W każdym budynku znaleźć można bowiem sprzęty, które do swojego działania wymagają zasilania energią elektryczną.

Puszka instalacyjna i jej budowa

puszki instalacyjneWłaśnie dlatego podczas wykonywania instalacji stosowany jest osprzęt, który umożliwia bezpieczne łączenie i rozgałęzianie przewodów. W tym celu elektrycy wykorzystują puszki instalacyjne, w których można połączyć przewody o różnej średnicy czy rozgałęzić kable. Niemniej jednak w niektórych obiektach wymagane są dodatkowe systemy, które pełnią specjalną rolę. Przykładem mogą być instalacje niskoprądowe, które wykorzystuje się do podłączenia systemów sygnalizacji pożaru. W takich systemach również wykorzystuje się puszki instalacyjne. Muszą one jednak posiadać inne wykonanie niż ich odpowiedniki stosowane do położenia instalacji sieciowej. Ich obudowa jest przeważnie wykonana z blachy, a we wnętrzu znajdują się kostki ceramiczne. To właśnie do kostek przykręcane są żyły poszczególnych przewodów. Co więcej puszki instalacyjne stosowane w systemach sygnalizacji pożaru muszą posiadać stosowne atesty oraz certyfikaty wydane przez uprawnione do tego organy. Jest to niezwykle istotne.

Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie wymaganej jakości, niezawodności oraz skuteczności działania w warunkach wystąpienia pożaru. W niektórych przypadkach do puszki dołączany jest odbiornik w postaci urządzenia wykonawczego czy sygnalizatora. W takim przypadku powinna ona w swojej strukturze posiadać specjalny bezpiecznik, który zapewnia ciągłość linii nawet w przypadku uszkodzenia urządzenia podłączonego przez niego do sieci.