Piękne zdobienie bez zdolności plastycznych

Jeśli chcemy podarować coś komuś od serca, możemy kupić gotową, drewnianą skrzyneczkę lub porcelanową filiżankę i własnoręcznie ją ozdobić przy pomocy techniki decoupage. Technika ta sukcesywnie staje się coraz popularniejsza i coraz większe grono osób próbuje w niej swoich sił.

Decoupage i przydatne akcesoria

pasta woskowa do decoupageDecoupage to prosta technika zdobienia różnych przedmiotów, zarówno z drewna, szkła, jak i z porcelany. Pozwala wykorzystać gotowe wzory, czyli serwetki decoupage lub specjalne papiery przeznaczone do tej techniki. Cała zabawa polega na przyklejaniu na wybrany przedmiot, gotowych wzorów, układając z tego naszą własną kompozycję. Musimy pamiętać tylko o właściwym przygotowaniu przedmiotu do ozdobienia, np. jeśli ma być to drewno, uprzednio należy je wyczyścić drobnym papierem ściernym. Następnie przedmiot malujemy farbą – idealnie sprawdzi się w tym zadaniu farba akrylowa. Z wybranego wcześniej wzoru wycinamy motyw, który chcemy nakleić i specjalnym klejem przykrywamy zarówno jego spód, jak i wierzch. Następnie możemy w oryginalny sposób wykończyć naszą kompozycję, pokrywając ją lakierem do decoupage, który nie tylko zabezpieczy powierzchnię, ale może dodatkowo pogłębić jej kolor lub nadać piękny połysk. Lakier uratuje nas też w chwili, gdy naklejana serwetka pomarszczy się na powierzchni przedmiotu – kilka warstw lakieru na bazie wody sprawi, że powierzchnia będzie gładka i jednolita, bez wyczuwalnych i widocznych mankamentów. Jeśli zaś chcemy, by nasza dekoracja wyglądała na starszą lub nabrała ciekawego efektu, świetnie sprawdzi się w tej roli pasta woskowa do decoupage. Ich skład sprawia, że stanowią dodatkową ochronę dla powierzchni, którą pokrywają.

Dzięki decoupage możemy, bez większych zdolności plastycznych, zmienić prosty, przeciętny przedmiot, w coś zupełnie niezwykłego. Od nas zależy, czy ozdobimy w ten sposób nasze meble, czy też jakiś drobny przedmiot, który podarujemy komuś w prezencie.