Skuteczna terapia w uzależnieniach

Przymus sięgania po środki odurzające nie pojawia się natychmiast i bez przyczyny. Zazwyczaj jest efektem kilkudniowych działań związanych ze spożywaniem substancji psychoaktywnych. Czyn ten początkowo sprawia nam przyjemność, czujemy się dobrze, mamy wiele energii, charakteryzuje nas duża pewność siebie oraz bujna wyobraźnia. Nie zdajemy sobie sprawy z problemu i nie widzimy niczego niewłaściwego w zachowaniu czy reakcjach.

Sprawdzone metody terapeutyczne w uzależnieniach

terapia uzależnień NFZTymczasem zaczyna spadać nam koncentracja, pojawia się apatia, z czasem halucynacje i problemy z pamięcią. Jesteśmy drażliwi, zaczynamy odczuwać nieuzasadnione lęki, zaczynają się stany depresyjne, a każda osoba zainteresowany tym co się z nami dzieje staje się wrogiem. Wówczas jedynym ratunkiem może okazać się terapia uzależnień NFZ wskaże ośrodki w których możemy się poddać leczeniu. Jednak aby było one skuteczne musimy samodzielnie i dobrowolnie zdecydować się na nie. Rozpoczynamy od zdiagnozowania problemu, następnie jeżeli zachodzi taka potrzeba pacjent poddawany jest odtruwaniu. Kolejnym etapem jest terapia w czasie której rozpoznajemy przyczynę problemu i staramy się ja zwalczyć. Pracujący z nami terapeuci i inni specjaliści uczą nas jak pokonać głód abstynencyjny, jak być asertywnym i jak odbudować zniszczone relacje rodzinne. Całość terapii trwa kilka miesięcy i przebiega w kilku etapach. Po jej zakończeniu nadal powinniśmy pozostawać pod opieką specjalisty i uczestniczyć w różnego rodzaju terapiach indywidualnych lub grupowych.

Powinniśmy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że alkoholikiem lub narkomanem nie przestaje się być, pozostaje się nim do końca życia. Dlatego tak ważną rzeczą jest wsparcie rodziny, oraz cel dla którego warto zawalczyć jeszcze niejeden raz z różnego rodzaju pokusami. Terapie dla uzależnionych oraz ich rodzin są całkowicie bezpłatne.