Spływ kajakowy na Mazurach

Aktywny wypoczynek nad wodą może przyjmować wiele postaci. Najpopularniejsze jest oczywiście pływanie na płyciznach oraz pluskanie się przy brzegu. Ostatnio modne stały się także ewolucje na nartach wodnych oraz skuterach. Jednak od wielu lat stałym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe w pięknych okolicznościach przyrody.

Szlak na rzece Krutyni

spływy kajakowe krutyniaKajakowy spływy szlakiem krutyńskim znany jest od ponad stu lat. Sławny pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz opisał go w słynnym reportażu z 1936 roku. Szlak ten należy do grupy łatwych i bezpiecznych, dlatego mogą się na niego wybrać nawet amatorzy czy rodziny z dziećmi. Spływy kajakowe Krutynia należą do jednych z najciekawszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Rzeka zmienia charakter na kolejnych odcinkach. W Puszczy Piskiej przyjmuje formę płytkiego, wartkiego strumienia, wijące się wśród zarośli, w których kryją się gniazda ptaków wodnych. Do dyspozycji uczestników spływu są stanice wodne rozlokowane co około 13 kilometrów, czyli tyle, ile pokonuje przeciętny kajakarz w jeden dzień. Dostępna jest także infrastruktura noclegowa, między innymi ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty oraz hotele i liczne pola namiotowe. Możemy wybrać sobie praktycznie dowolny odcinek Krutyni do spływu, ponieważ firmy oferują przepływy kilkugodzinne, weekendowe oraz kilkudniowe. Najbogatsza oferta oraz najlepiej rozwinięta baza noclegowa występuje we wsi Krutyń, w której można rozpocząć swoją przygodę z kajakarstwem.

Uprawianie sportów wodnych to świetna rozrywka, a jedną z najbardziej popularnych i niewymagających form aktywnego wypoczynku są spływy kajakowe. Dużą popularnością cieszy się kajakowy szlak krutyński, który przepływa przez Mazurski Park Krajobrazowy, a więc pozwala podziwiać wyjątkową faunę i florę regionu Wielkich Jezior Mazurskich.