Sposoby na odstraszanie ptaków

Jednym z głównych problemów z jakimi się zmagają mieszkańcy żyjący w centrum Krakowa, są gołębie. Jest ich tak dużo, że ciężko nad nimi zapanować. Są symbolem tego miasta, ale też jego zmorą, bo znacznie zanieczyszczają płytę Rynku.

Czym można skutecznie odstraszać ptaki?

odstraszacze ptakówWydawać by się mogło, że ptaki są dość płochliwymi zwierzętami, ale tak szybko jak odlatują, to też wracają. Uwielbiają przesiadywać na parapetach, balkonach, dachach i zadaszonych poddaszach. Gdyby tylko chciały tam siedzieć, to nie byłoby takiego kłopotu, ale ona też w tych samych miejscach się wypróżniają. Ptasie odchody są bardzo niebezpieczne, bo znajdują się w nich niebezpieczne dla człowieka bakterie. Każdy kto miał styczność z gołębiami, wie jak ciężko je odstraszyć. Na szczęście w sklepach znajdziemy profesjonalne odstraszacze ptaków. Są to najczęściej siatki przeciw ptakom, kolce, taśmy, czy najbardziej zaawansowane urządzenia wydające ultradźwięki słyszane przez ptaki. Najtańszą metodą na odstraszenie gołębi, są taśmy ze specjalnym hologramem, który intensywnie odbija światło i oddziałuje za zmysły ptaków. Kolce są najczęściej stosowane na parapetach okien prywatnych osób. Możemy je umieścić na całym parapecie, aby ptaki nie miały szansy wylądować. Skutecznym sposobem na odstraszenie ptaków jest założenie siatki polietylenowej, która całkowicie likwiduje problem związany z niechcianymi ptakami. Nie mają one możliwości zbliżenia się po okna, czy balkonu, bo oczka siatki są na tyle małe, że żaden ptak nie przeleci.

Minusem tych metod jest fakt, iż trzeba je stale mieć założone, bo jak tylko ściągniemy siatki, kolce, czy odkleimy taśmy, to ptaki ponownie się pojawią. Tylko stałe odstraszanie ich daje pożądany efekt i pozwala zachować czystość na parapecie.