Sposoby ogrzewania mieszkań i kominy

kominy

Nasz polski klimat nie należy do najciekawszych. Chociaż mamy to szczęście cieszyć się wszystkimi możliwymi porami roku, rzadko kiedy to doceniamy. Pragmatyzm króluję i mało który dorosły potrafi się cieszyć urokami zimy.

Kominy to nie nasza sprawa

kominyDla większości z nas to nieprzyjemny i uciążliwy okres, który w dodatku bije nas mocno po kieszeni. Wymiana opon na zimowe, specjalne obuwie i ubiór, wreszcie najważniejsze ogrzewanie – to wszystko kosztuje niemałe pieniądze. W Poznaniu duża część miasta podłączona jest do centralnego ogrzewania miejskiego. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsza forma ogrzewania. Najważniejsze są niewysokie koszty, często zresztą wrzucone w cenę czynszu. Poza tym fakt, że możesz korzystać z tego ogrzewania w sposób nieograniczony daje nam poczucie miłej swobody. Nie wszędzie jednak takie ogrzewanie jest zastosowane. W kamienicach, domkach a także w nowo wybudowanych blokach lokatorzy muszą sobie radzić w inny sposób. Najtańsze na chwilę obecną jest ogrzewanie gazowe. Dość powszechne również (chociaż dość kosztowne) jest ogrzewanie na prąd. Wszystkie powyższe łączy wygoda użytkowania, nie musimy się troszczyć o opał czy kominy. W starych poznańskich kamienicach dość często jednak spotkać się nadal możemy z klasycznymi piecami kaflowymi. Jest to jednak bardzo nielubiany przeżytek – umieszczane najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych stanowią niemały kłopot. Nie dziwi więc, że lokatorzy kamienic bardzo chętnie rezygnują z tych przeżytków.

Zastępują je często piece na pellet. Również wymagają dbałości i opał ale są czystsze i dużo bardziej wygodne w użyciu. Wreszcie coraz większą popularnością cieszą się kominki, stanowiące najczęściej dodatkowe źródło ogrzewania.