Srebrny świerk pochodzący z Gór Skalistych

Wśród drzew ogrodowych na szczególną uwagę zasługuje świerk kłujący. Jest to drzew iglaste, które wcale nie pochodzi z Europy. Świerk kłujący występuje przede wszystkim w Górach Skalistych, a więc w Ameryce Północnej. Gatunek ten został sprowadzony do Europy, w tym również do Polski.

Odporne i mało wymagające świerki kłujące

świerk kłujący hurtTutaj świerk kłujący czuje się bardzo dobrze, ale nie dorasta do takich wysokości jak w Górach Skalistych. Pokrój świerka jest stożkowy. Ogólnie nazywany jest srebrnym świerkiem. Gałęzie odchodzą od drzewa po kątem prostym. Są to gałęzie sztywne, na których znajdują się twarde igły świerkowe. Igły świerka mają zazwyczaj ok. 3 cm długości, są to igły ostre, kłujące. Budowa igieł jest czterokanciasta. Igły układają się na gałązkach promieniście. Bardzo ciekawy jest kolor igieł świerka kłującego – najczęściej jest to kolor niebieskozielony. Możliwy jest zakup takich drzew iglastych jak świerk kłujący hurt – kupuje się drzewka w donicach, a następnie przesadza do ogrodu. W Polsce srebrne świerki są bardzo popularne. Niejednokrotnie stanowią one formę żywopłotu. Intensywność barwy igieł jest różna – wiele zależy od gatunku świerka kłującego. Oczywiście to drzewo iglaste wytwarza również szyszki. Mają one postać szyszek zwisających. Świerki kłujące lubią warunki nasłonecznione. To jednak wcale nie oznacza, że są to drzewa lubiące ciepło. Doskonale radzą sobie w warunkach niskiej temperatury powietrza.

Rosną bardzo dobrze w miastach, gdzie poziom zanieczyszczeń jest zawsze większy niż na obszarach wiejskich. Świerki kłujące nie są roślinami wymagającymi. Przeciwnie – wyrastają praktycznie na każdej glebie. Nie potrzebują też dużej wilgotności gleby. W Polsce świerki te osiągają wysokość od 15 do 20 m. Sadzone są w ogrodach przydomowych, parkach i nie tylko.