Student chemii i spektrometr ramana

spektrometr ramana

Odkąd pamiętam, chemia była moją pasją. Już w gimnazjum się nią zainteresowałam, w liceum postanowiłam, że będę pisać z niej rozszerzoną maturę, co również umożliwiło mi wybranie odpowiednich studiów w tym kierunku. Zostałam studentką chemii analitycznej i choć mam mnóstwo pracy, niczego nie żałuję.

Spektrometr ramana pomocny w laboratorium

spektrometr ramanaSpektrometr przenośny towarzyszy mi niemal cały czas, ponieważ często w ramach ćwiczeń przeprowadzamy analizę metalu, z którego został wykonany jakiś przedmiot. Teraz bardzo to lubię, choć na początku, gdy miałam do dyspozycji spektrometr ramana, nie bardzo wiedziałam jak się zabrać za pomiary. Nie zapamiętałam z zajęć tego, że przy tym rodzaju urządzenia należy wykonywać pomiary pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Niby był to szczegół, ale jak się okazało – bardzo istotny. Czasami w ramach ćwiczeń powtórzeniowych muszę wykonać pomiar promieniowania, do czego zazwyczaj służy mi spektrometr alfa. Innych rodzajów fal raczej nie muszę uwzględniać w swoich pomiarach – i bardzo dobrze, bo każdy rodzaj ma odpowiedni dla siebie sprzęt. W naszym laboratorium, w którym wykonujemy różne próby badawcze, znajduje się spektrometr ftir, który jest nieco większy, choć mimo to jest bardzo nowocześnie skonstruowany. Najczęściej badamy nim ciała stałe – zazwyczaj polimery, bo na nich chyba najłatwiej sprawdzić wszystkie parametry tym narzędziem.

Poza tym dochodzi również mnóstwo innych badań, które muszę wykonywać na co dzień na ćwiczeniach, ale najbardziej lubię właśnie te, kiedy muszę wykonać pomiary promieniowania.