Szambo dla domu

Szambo jest jednym z najważniejszych urządzeń sanitarnych przeznaczonych dla domu. Oczywiście – dom bez szamba może istnieć, ale ktoś, kto buduje dom bez szamba, może tego później bardzo żałować. Nie chodzi tylko o samo szambo, ale także o całą instalację sanitarną, niezbędną do normalnej egzystencji. 

Beton to dobry materiał na szambo

szamba betonoweTradycyjne szamba wykonywane są właśnie z betonu. To dobry materiał na tego typu urządzenie, ponieważ jest trwały i łatwo dostępny. Takie szamba betonowe instalowane są nie tylko u osób prywatnych, obok ich domów. Także i instytucje wykorzystują szamba z betonu – jeśli akurat nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Mogą to być np. urzędy gmin, czy nawet ośrodki zdrowia, szkoły itp. szczególnie, jeśli istnieją one w przestrzeni publicznej na wsiach, gdzie nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jednak szambo z betonu to nie wszystko. Takie szambo należy przez zasypaniem uszczelnić np. gorącą papą, czy innym środkiem do uszczelniania szamb betonowych. Szambo wkopuje się do ziemi ale tak, aby oczywiście wystawało odrobinę. Potrzebny jest dostęp do jego klapy, ponieważ szambo należy co jakiś czas opróżniać. Niedopuszczalne jest odprowadzanie płynnych ścieków do ściółki celem oszczędności w płatnościach za wywóz ścieków. Betonowe szambo jest jak najbardziej potrzebnym zbiornikiem przeznaczonym na ścieki. Według prawa odprowadzanie ścieków w ściółkę, czy do rowów jest karalne, więc – jeśli jakiś dom nie posiada szamba – jego właściciel powinien jak najszybciej go zbudować.

Betonowe szamba można zakupić np. w cementowni, lub wszędzie tam, gdzie sprzedaje się produkty wykonywane z betonu. Szambo można zbudować np. z kręgów przeznaczonych na studnię. Nie ma przeciwwskazań w przeznaczeniu takiego materiału.