Terminalowe sale w szkołach

Myśląc o pracowni informatycznej, większość z nas wyobraża sobie salę wypełnioną komputerami, przy których siedzą uczniowie. Może kiedyś tak one wyglądały, ale obecnie znajduje się na niej jedynie jeden, główny komputer i serwer.

Jak działają terminalowe pracownie?

terminalowa pracowniaNa zajęciach z informatyki, uczniowie uczą się od podstaw obsługi komputera, podstawowych programów czy aplikacji, które są przydatne w pracy na komputerze. Terminalowa pracownia jest znacznie bardziej oszczędna niż klasyczna, gdzie stoi kilkanaście komputerów. Znajduje się w niej główny serwer, jeden komputer, który obsługuje nauczyciel i dowolna ilość stanowisk dla uczniów, które zawierają monitor, klawiaturę i mysz. Dzięki temu, nauczyciel ma całkowitą kontrolę nad przebiegiem zajęć i tego co uczniowie robią na komputerze. Z pewnością nie mogą oni korzystać z internetu w niekontrowany sposób ani nie mają dostępu do wszystkich miejsc w komputerze. Nauczyciel dokonuje pożądanych ustawień u siebie w komputerze i niezwłocznie przesyła je do poszczególnych stanowisk. Prowadzenie zajęć informatycznych może się odbyć bez wstawania zza biurka, bo wszystkie czynności wykona zdalnie. Terminalowe pracownie pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy na korzystaniu z niej, potrzebnej do działania energii elektrycznej czy na samej instalacji  całego oprogramowania. Takie pracownie są odporne na działanie wirusów czy złośliwych oprogramowań trafiających do systemu z internetu, ponieważ nie występuje w nim popularny system operacyjny.

Z każdym rokiem przybywa ilość szkół, które zdecydowały się na zastosowanie takiego nowoczesnego rozwiązania. Jest ono atrakcyjne dla nauczycieli, ale także dla uczniów, którzy bezpośrednio z niego korzystają na zajęciach informatyki.