Udział OZE w polskiej energetyce

oze

Polska energetyka od wielu lat opiera się na węglu w związku z tym musimy ponosić konsekwencje takiego stanu rzeczy. Trzeba jednak pamiętać, że duże zapotrzebowanie na węgiel generuje popyt na działanie kopalni węgla brunatnego oraz węgla kamiennego.

OZE nie są realną alternatywą dla węgla

ozeNiestety w polskich warunkach nie możemy mówić o tym, że energetyka oparta na węglu jest tania. Ceny polskiego węgla należą do jednych z najwyższych na świecie. Nic więc dziwnego, że znaczna część podmiotów upatruje swoich szans w OZE czyli odnawialnych źródłach energii. Jeżeli zajmiemy się tym tematem to przekonamy się, że w polskich warunkach możemy mówić przede wszystkim o energii słonecznej oraz wiatrowej. To właśnie te dwa obszary stanowią zdecydowaną większość udziałów OZE w polskiej energetyce. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się własna elektrownia wiatrowa mogąca zasilić pojedyncze domostwo lub nawet całe osiedle domków jednorodzinnych Mimo wszystko własny prąd z OZE nie stanowi w tej chwili realnej alternatywy dla polskiego węgla. Należy spodziewać się jednak, że w najbliższych latach udział OZE w branży energetycznej będzie rósł ze względu na ciągły rozwój technologii związanych z generowaniem i gromadzeniem, a także przesyłem energii elektrycznej. Jeżeli postęp technologiczny nadal będzie postępował w takim tempie to już wkrótce OZE mogą wyprzeć z rynku konwencjonalne źródła energii.

Tym bardziej, że wraz z kurczącymi się złożami będą rosły ceny surowców energetycznych na polskim rynku. Warto więc się zainteresować nowoczesnymi rozwiązaniami i zajrzeć na przykład na stronę http://wlasnyprad.eu.