Węglan sodu a czystość

węglan sodu

Zachowanie czystości w domu, miejscu pracy, czy w budynkach użyteczności publicznej jeta bardzo ważne. Nic tak nie robi złego wrażenia, jak bałagan, kurz na blatach, czy smugi na podłodze. Wtedy takie pomieszczenie wygląda niechlujnie, nieestetycznie i nie chcemy przebywać w takim miejscu.

Węglan sodu w środkach czyszczących

węglan soduDlatego też staramy się regularnie sprzątać, żeby nie mieć z takimi rzeczami problemów. Przydany jest w tym nam na pewno węglan sodu. Co to takiego? Jest to związek chemiczny, zwany również sodą kalcynowaną, będący składnikiem wielu środków czystości. Nazwa soda powinna być dla nas znacząca. Mamy w końcu sodę do pieczenia i przygotowywania innych potraw, dzięki czemu są one puszyste i miękkie, bo soda się pieni. Tak samo zachowuje się węglan sodu, dlatego znajdziemy go w mydłach, proszkach do prania, czy w szamponach i żelach pod prysznic, ponieważ dzięki niemu mogą się one spienić i dać nam komfort użytkowania. Również glikol propylenowy jest używany w takich środkach czystości. Dzięki niemu są one zagęszczane, co ułatwia korzystanie z nich, bo nie przelewają się nam przez ręce. Chlorek wapnia może nam służyć do otrzymywania innych substancji zawierających wapń, co jest dla ans korzystne. Możemy nawet znaleźć płyn do mycia naczyń z wapniem mający wzmacniać nasze paznokcie. Są jednak takie substancje chemiczne które nie powinny być przez nas wykorzystywane w czyszczeniu. Jest to na przykład sól drogowa, niszcząca powierzchnie, silne środki żrące. Nie sprawdzi się też rozpuszczalnik zawierający glikol etylenowy.

Używanie takich substancji powinno być dla nas ostatecznością, na przykład gdy widzimy na powierzchni ślady z farby i jedynie rozpuszczalnik jest w stanie się ich pozbyć.