Wojna cybernetyczna zagrożeniem XXI wieku

Wojny toczyły się od zawsze. Na początku w działaniach wojennych wykorzystywane były proste narzędzia i broń takie jak na przykład miecze, następnie wraz z rozwojem technologii zaczęto konstruować i wykorzystywać machiny oblężnicze a następnie wszelkiego rodzaju broń palną – na początku prowizoryczną a później coraz to bardziej nowoczesną.

Dlaczego wojna cybernetyczna jest tak bardzo niebezpieczna?

Agencja social media, prŚwiat i technika idzie do przody dlatego też coraz częściej polem bitwy staje się internet. Wojna cybernetyczna dotyczy zarówno systemów informatycznych i komunikacyjnych. Ma na celu rozpowszechnienie swego rodzaju propagandy czy też wywołania paniki wśród ludzi na przykład atakując na przykład elektrownie czy też łączność telefoniczną – ucierpią na tym bardzo social media agencja i agencja pr. Ludzie odcięci od prądu czy też od wszelkiej komunikacji elektronicznej czują się zagrożeni i mogłoby dojść do zamieszek. Do ataków na infrastrukturę sieciową ofiary mogą zostać użyte najróżniejsze narzędzia takie jak na przykład komputery zombie (z wykorzystaniem metody DDos czyli rozproszonej odmowy dostępu – ataki te polegają na zaatakowaniu ofiary z wielu różnych miejsc w jednakowym czasie. Jest to bardzo niebezpieczna metoda przed którą bardzo często bardzo trudno się obronić mimo wykorzystania różnych metod obronnych i zaawansowanego oprogramowania. Kolejnym narzędziem mogą być exploity czyli małe programy wykorzystujące luki i błędy w oprogramowaniu ofiary. Bardzo popularne są także metody socjotechniczne czyli metody polegające na wysyłaniu informacji, których zadaniem jest manipulowanie ludźmi czy też na przykład stosowanie phishingu – oczyszczania kont ofiar z pieniędzy. Jest także wiele innych różnych ciekawych metod mających na celu osłabić ofiarę czy też pozyskać od niej potrzebne informacje a w szczególności osłabić siły zbrojne przeciwnika wykorzystywane na przykład do działań zbrojnych.

Wszystkie te metody wykorzystane umiejętnie mogą siać spustoszenie dlatego też trzeba dbać o jak najlepsze zabezpieczenia.