Wykorzystanie druku 3D w medycynie – repliki serca

druk 3d

Ostatnio czytałam pewien interesujący artykuł, który dotyczył informacji o tym, jak medycyna wykorzystuje nowoczesną technologię druku przestrzennego. Autor tekstu sugerował, że repliki ludzkiego serca wykonane za pomocą technologii druku 3D mogą pomóc uratować życie niemowląt.

Druk 3d i nowoczesne rozwiązania

druk 3dLekarze używają do tego repliki serca, która jest tak zaprojektowana, żeby pokazywać najmniejszy szczegół serca dziecka. Zazwyczaj serca tych dzieci są tak malutkie, że ciężko jest prawidłowo zinterpretować nawet wyniki rezonansu magnetycznego, więc taka replika wydaje się być rewolucyjnym odkryciem. Może ona pomóc lekarzom głównie w zaplanowaniu miejsc, w których będą wycinanać tkanki, przekierowywać naczynia krwionośne oraz korygować dziury w sercu u tych dzieci, które urodziły się z wrodzonymi wadami serca. Póki co ukazały się nieliczne wydruki 3D przedstawiające serca, ale wiadomo, że już przyczyniły się one do paru sukcesów amerykańskich lekarzy. Na przykład: porównując druk 3D oraz chore serce dziecka, bardzo sprawnie ujawniono w sercu kilka dziur, które musiały zostać jak najszybciej zamknięte. Trzeba przyznać, że drukowanie 3D znacznie ułatwia chirurgom strategiczne podejście do rozpoczęcia operacji. Wiadomo, że osoby z chorobami serca zazwyczaj żyją krócej, ponieważ jest to bardzo ważny organ. Krew musi być przepompowywana przez nasze ciało bezustannie, a takie wady znacznie wpływają na zakłócenie jego pracy. Jednak dzięki wyżej opisanej technologii można wykonywać operacje, które pozwolą pacjentowi na życie dłuższe o dwadzieścia lub trzydzieści lat, a być może nawet zbliżone do przeciętnej długości.

Póki co wykorzystano do tego celu tylko kilka serc, nie można jeszcze mówić więc o tym, aby już ta technologia wpłynęła rewolucyjnie na ratowanie życia, ale myślę, że jeszcze nadejdzie taki czas.