Wyłączniki krańcowe z rolką, dźwigniowe, z prętem i inne

W sklepach stacjonarnych i internetowych można kupić różne rodzaje wyłączników krańcowych. Warto wyróżnić co najmniej kilka z nich. Mogą być to wyłączniki krańcowe z trzpieniem wciskanym lub wyłączniki krańcowe z trzpieniem wciskanym z rolką.

Rodzaje wyłączników krańcowych oraz ich budowa

wyłącznik krańcowy z rolkąDodatkowo można kupić wyłączniki krańcowe dźwigniowe z rolką wciskaną centralnie oraz wyłączniki krańcowe dźwigniowe z rolką wciskaną z boku. Oprócz tego w ofercie sklepów znajdują się wyłączniki krańcowe dźwigniowe z rolką, a nawet z regulacją rolki. Popularne są również wyłączniki krańcowe dźwigniowe z prętem ceramicznym oraz wyłączniki krańcowe z prętem uchylnym wielokierunkowo. Oferta sklepów zawiera też wyłączniki krańcowe o działaniu zawiasowym i z dźwignią typu szczelinowego. Można nawet kupić wyłączniki krańcowe ze zworą, a także akcesoria i części zapasowe do wyłączników krańcowych. Nie da się ukryć, że wyłącznik krańcowy z rolką jest bardzo popularny, ponieważ jest wygodny w użyciu i instalacji. Istnieją specjalne serie wyłączników krańcowych, które posiadają dobudowany kabel. Takie produkty mają jedną główną zaletę. Przede wszystkim są one na stałe przytwierdzone do styków. Dzieje się tak dzięki użyciu specjalnego kabla wielożyłowego. Taki wyłącznik krańcowy może osiągnąć dzięki temu niewielką głębokość, a to jest kolejnym plusem. Tu głębokość wyłącznika krańcowego może wynosić 16 mm. Norma EN 50047 mówi z kolei o głębokości aż 30 mm.

W ofercie takich wyłączników krańcowych można znaleźć różne rodzaje głowic, przez co oferta znacznie się poszerza. Wyłączniki z kablem są w stanie wykrywać pozycje ruchome mechanizmów. Takie wyłączniki krańcowe są bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebny jest naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa, czyli np. w urządzeniach do prac zewnętrznych.