Z czego zbudowane są szamba?

Szamba są znane ludzkości już od ponad czterystu lat. Co prawda ich konstrukcja nie jest skomplikowana, ale z całą pewnością można powiedzieć, że jest niezbędna. Niemniej jednak przyglądając się szambom, można powiedzieć, że przechodziły one różnorodne fazy i były budowane z wielu materiałów. Ostatecznie jednak, jakie to materiały i dlaczego tak często się zmieniały? 

Materiały dla podziemnej konstrukcji

szamba krakówTak jak zostało wspomniane wcześniej, szamba był budowane z wielu materiałów, które na przełomie lat zmieniały się. Prawdą jest to, ze na początku szesnastego wieku zaczęła rodzić się ogromna potrzeba odprowadzania fekaliów i tego typu odpadów. Rozwiązania były poszukiwane i wdrażane, a jednym z pierwszych rodzajów szamb były te, które konstruowano z cegły, gliny lub połączenia tych dwóch wraz ze słomą. Zaledwie po kilku latach powstał problem związany ze słabą wytrzymałością takich konstrukcji. Mianowicie, cegły oraz glina nie są odpowiednio wytrzymałe i odporne na dość osobliwą pod względem chemicznym zawartość szamba. Ta zawartość bardzo szybko prowadziła do degradacji cegieł, które po miękły, bądź  też kruszyły się. Niestety ten proces bardzo często prowadził do dekontaminacji okolicznej ziemi, a nawet śmierci ludzi. Zdarzały się przypadki, gdzie nachodząc na szambo dana osoba zapadała się w nim i była uwięziona, bądź też niestety się topiła. Takie przypadki oraz niska wytrzymałość konstrukcji przyczyniły się do poszukiwania alternatywy, która nadeszła wraz z wdrożeniem betonu na masową skalę. Beton jako materiał jest znacznie bardziej odporny, a dzięki temu minimalizuję ryzyko wcześniej wspomnianych wypadków. W dzisiejszych czasach takie wypadki są bardzo rzadkie, aczkolwiek zdarzają się – głównie w przypadku tych archaicznych konstrukcji, które czasami są używane na świecie. Niemniej jednak, w wielu miejscach na świecie betonowe szamba stały się podstawą, a świetnym tego przykładem jest właśnie Polska. Szamba Kraków to wytrzymałe konstrukcje, które są tworzone z myślą o długiej użyteczności oraz odporności. W takim miejscu jak Kraków jest to niezwykle ważne. 

Długa ewolucja konstrukcji podziemnych przyczyniła się ostatecznie do znacznego zwiększenia poziomu sanitarnego w mieście, a także w pewien sposób do ochrony naszego środowiska. Dzięki zastosowaniu betonu nie musimy się martwić o wypadki i ryzyko zapadnięcia się szamba, bądź też skażenia naszej wody.