Zakładanie ogrodów u naszych dziadków

zakładanie ogrodów

Nasi dziadkowie, to zazwyczaj mistrzowie ogrodnictwa. Szczególnie babcie doskonale sobie radzą w tej kwestii. Moja babcia o swój ogród dbała niczym o dziecko. Pielęgnowała go, wyrywała każdy mały chwaścik, była nim wprost oczarowana.

Zakładanie ogrodów nie dla każdego

zakładanie ogrodówDziś zazwyczaj mówi się, że polecane na całym śląsku zakładanie ogrodów nie jest dla każdego. Moja babcia nie miała specjalnego wykształcenia w tym zawodzie, a mimo to miała cudowny ogród. Mój tata również ma pewną rękę w ogrodnictwie, choć nigdy w tym kierunku się nie uczył. Tak naprawdę projektowanie ogrodów polega na ciężkiej nauce, ale i na talencie. Czasem mówi się, że wysiłek znaczy więcej niż talent. Ja się z tym nie zgadzam. Praca jest potrzebna, ale poparta talentem daje szczyty możliwości. Ogrody potrzebują wiedzy ogrodnika, ale i jego miłości. Być może uważa się takich ludzi za wariatów, ale warto rozmawiać z roślinami. W końcu ze zwierzętami rozmawiamy, prawda? Gdy będziemy taki ogród szanować i kochać, on nam zawsze odpłaci tym samym. W zakładaniu ogrodów zawsze urzekało mnie to, że mamy do czynienia z żywym organizmem. Ogród sam się przekształca, wprowadza swoje własne innowacje. Gdy zostawimy go na kilka lat samemu sobie, efekt może nas zadziwić. Już pewna znana nam wszystkim lektura szkolna, pokazuje jakie dziwy kryją się w ogrodach. Zawsze będę cenić projektowanie ogrodów i ludzi, którzy się tym zajmują. Ogrody miejskie, wiejskie i te moich dziadków. Każdy ogród ma w sobie coś wyjątkowego. Ja uwielbiam szukać takich zakamarków, w które nikt się nie zagłębia. Pełnych pająków, gdzie normalnie się po prostu nie wchodzi. Ile to cudowności można było tam znaleźć w dzieciństwie i jaki człowiek był wtedy szczęśliwy.

Ogrody są uosobieniem naszego dzieciństwa. najpiękniejszego okresu rozkwitu. Tego najbardziej beztroskiego. I każdy region w Polsce jak Śląsk, może pochwalić się setkami takich ogrodów z marzeń.