Zwiedzanie toruńskiej starówki

W Polsce jest wiele urokliwych miast i miasteczek które koniecznie trzeba odwiedzić. Jednym z nich jest Toruń. Światowa stolica piernika i miejsce urodzenia naszego czołowego astronoma – Mikołaja Kopernika. Miejsce, które zachwyca zarówno latem, jak i zimą. W Toruniu dużo się dzieje, jest wiele atrakcji: festiwale, koncerty, mecze i wiele innych.

Poznaj toruńską starówkę

starówka w toruniuStarówka w Toruniu to prawdziwy unikat. Już wiele lat temu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego Unesco. Niepowtarzalna średniowieczna zabudowa zachwyca na każdym kroku. Centralną część starówki zajmuje Ratusz Staromiejski wraz z najpopularniejszym pomnikiem w mieście, pomnikiem Mikołaja Kopernika, a także Fliska i od niedawna pomnikiem Filusia – psa Profesora Filutka. Główna ulica spacerowa odchodząca od Starego Rynku to ulica Szeroka. Przy niej mieszczą się lokale użytkowe, sklepy, banki i restauracje. Zwiedzając Toruń nie można ominąć starych zabytkowych kościołów. Koniecznie trzeba zobaczyć ogromną Katedrę śś. Janów, bardzo stary kościół Marii Panny, czy kościół  św. Jakuba. Każdy z nich to perła średniowiecznego gotyku. Nie zapominając, że Toruń zbudowany został przez Krzyżaków warto też odwiedzić ruiny zamku, zburzonego wiele lat temu przez tutejszych mieszczan. Starówka w Toruniu jest pełna starych kamienic, w których mieszczą się muzea i galerie. Nie brakuje również wielu sklepików z pamiątkowymi piernikami, które słodko umilą zwiedzanie.

Na koniec warto udać się nad Wisłę i pospacerować po bulwarze. Z zewnątrz zachowały się w doskonałym stanie mury obronne. Natomiast ze specjalnego punktu widokowego po drugiej można podziwiać toruńska panoramę w całej okazałości. Na jej tle wychodzą przepiękne zdjęcia. Jeśli nie masz pomysłu na weekend wybierz się do Torunia i poznaj piękno tego miasta.